Foto inspiracje – Youtube

W tym wpisie podzielę się listą ludzi związanych z fotografią, których aktywność w internecie śledzę z uwagą.

Najlepszą metodą na robienie lepszych zdjęć, jest robienie zdjęć 🙂 Praktyka czyni mistrza – stara prawda, która w fotografii też się sprawdza, im więcej różnych sytuacji i warunków oświetleniowych spotkasz i będziesz je próbować utrwalić na fotografii, tym więcej masz w głowie wyrobionych schematów postępowania, lepiej czujesz parametry, które wpływają na ostateczny wygląd zdjęcia, wiesz co robisz.

Ale takimi wnioskami, spostrzeżeniami i swoimi wyrobionymi metodami można się dzielić i wielu ludzi to w internecie robi, a ja z chęcią z tego korzystam i polecam każdemu.

Nie chodzi tu o kopiowanie czyjegoś stylu, ale szukanie i doskonalenie swojego, poprawianie własnej techniki. Pewne rzeczy można zrozumieć szybciej, można podpatrzeć metody kogoś innego i poprawić swoje, zauważyć błędy jakie się robi, doskonalić się szybciej. Wielokrotnie dowiedziałem się w ten sposób o czymś, na co sam bym nie wpadł, a co jest teraz dla mnie jedną z podstaw przy wykonywaniu zdjęć lub ich późniejszej obróbce.

Poniżej mięso – lista kanałów na Youtube, które polecam. Ograniczam się do tego medium, bo mi osobiście daje ono najwięcej. Często poza samymi zdjęciami dostaję też historię która za nimi stoi, ustawienia aparatu, sposób ich edycji lub nawet jakieś szersze wnioski na temat fotografii i wyrabiania własnego jej stylu. Przez wideo lepiej się też poznaje ludzi i łatwiej się z nimi utożsamiać, poczuć że ten ktoś ma podobne rozumowanie, podobny charakter i szuka w fotografii tego co Ty.

Kolejność nie jest ultra istotna co do każdej osoby czy kanału, ale nie jest przypadkowa, najważniejsi dla mnie twórcy są na początku listy.

Sean Tucker

Bardzo podoba mi się jego styl, nie rozjaśnia każdego cienia na zdjęciach, nawet jak 3/4 kadru jest niemal czarne, kolory są w jego fotografiach bardzo stonowane, zdjęcia nie są “zbyt” ostre, nierealne, co w dzisiejszym, instagramowym świecie jest unikalne, rzadkie.

W swoich filmach mówi dużo o technice, ale też dużo o swoim podejściu do fotografii, o tym jak kształtował swój styl, o tym jak jest to u niego spójne tak naprawdę z podejściem do życia i jak stara się wyrazić siebie poprzez fotografię.

Bardzo szanuję, polecam, na dzień pisania tego tekstu jest to zdecydowanie mój numer jeden na tej liście.

Peter McKinnon

Bardzo żywiołowy, ekstrawertyczny i pozytywny Kanadyjczyk 🙂

Peter nie odchodzi od instagramowych trendów, super ostrości i nasycenia, on w tym przoduje, taki jest jego styl, bardzo to do niego pasuje i podobnie jak z Seanem – styl jego fotografii go wyraża, jest to spójne z tym, jakim jest człowiekiem, a przynajmniej z tym, jak się kreuje w internecie.

Bardzo dużo większych tutoriali, bardzo dużo krótkich filmów z szybkimi poradami, trochę vloga, trochę skuterów śnieżnych, lotów helikopterem i parzenia kawy 🙂 Większość filmów opowiada raczej o tworzeniu wideo, ale to też jest ciekawe, a materiałów o samej fotografii nie brakuje.

Thomas Heaton

Fotograf krajobrazowy, perfekcjonista, w większości przypadków pracuje sam. Pokazuje wszystkie szczegóły swojej pracy, od poszukiwań miejsca, dotarcia do niego, bardzo starannego ustawienia wszystkich parametrów aparatu. Nic nie jest przypadkiem, każde ustawienie od parametrów przysłony po wysokość aparatu na statywie, porę dnia i pogodę ma znaczenie, kontroluje wszystko co może kontrolować, a z pogodą i światłem czeka na te, które chce mieć na zdjęciu.

Taylor Jackson

Fotograf ślubny, który na wybranych ślubach podpina do swojego aparatu GoPro i przygotowuje relacje z perspektywy fotografa weselnego z przedstawieniem wszystkich parametrów, opisem czemu stanął w tym, a nie innym miejscu, jak podpowiada fotografowanym ludziom jak pozować, jak szuka kadrów, opowiada jak zachowuje się w danych sytuacjach i pokazuje jak radzi sobie z problemami, które spotyka na zleceniach.

DR5000

Pierwszy polski kanał na liście. Rodzeństwo fotografów z Łodzi zajmujące się ślubami oraz fotografią biznesową. Wysoka jakość, ciekawe podejście – starają się jak najwięcej zrobić w aparacie i na planie, a jak najmniej w postprodukcji.

Fotobłysk

Kolejny polski kanał, dużo poradników z podstawami, sporo ciekawych pomysłów na zdjęcia.

Jared Polin

Kolejny bardzo żywy i ekstrawertyczny twórca 🙂

Obserwuję go głównie dla newsów ze świata sprzętu, ale ma też sporo filmów o tym, jak robi zdjęcia.

Fstoppers

Ostatni kanał, bardziej o sprzęcie niż o samej fotografii, ale wśród wrzuconych filmów jest dużo pomocnych poradników.

Poprzedni Marta i Marcin
Następny Pierwsza sesja studyjna - Studio Oficyna, 19.05.2019

Zostaw komentarz